Juraj Hnilica vydal Slnečný album
Spevák Juraj Hnilica, ktorého neprehliadnuteľnou črtou je úsmev a optimizmus, vydáva svoj druhý radový album. Nazval ho jednoducho Slnečný...

Po dvojročnej odmlke, ktorú Juraj vyplnil koncertovaním a venovaním sa rodine, sa sympatický Martinčan pripomína novým albumom s názvom Slnečný... Nový album obsahuje spolu 12 piesni. Songwriter z Martina je na novom albume opäť veľmi osobný. Každá skladba je príbehom a určitým zrkadlom toho, čo Juraj za posledné tri roky, počas ktorých album vznikal, na vlastnej koži zažil.

„Pravdu povediac, už debutový album sa mal volať Slnečný..., ale nakoniec som sa rozhodol si tento názov ponechať až na album ďalší. Názov Slnečný... som vymyslel na základe okolností, ktoré mi do života prišli. Vtedy sa mi rozpadla kapela a pochopil som, že aj v tej v podstate nepriaznivej situácii je niečo pozitívne. Konečne som mohol byť sám sebou a robiť veci presne tak ako som cítil bez toho, aby mi niekto do toho mudroval alebo inak zasahoval. Čiže aj za búrkového obdobia sa na mňa kvázi „usmialo slnko“ a z toho dôvodu som album nazval Slnečný,“ prezradil Juraj Hnilica prezývaný Ďurikes.

Juraj aj keď je pesničkár, nie je druh hudobníka, ktorý vezme do rúk gitaru alebo položí prsty na klávesy a o niekoľko minút zloží nový song. Piesne sa u neho rodia pomaly. Hrá sa s nimi. Tvaruje ich. Niekedy ich nechá odležať a po čase ich znovu vytiahne. Inokedy ich nechá spať aj niekoľko rokov. Rovnako pristupuje aj k textom. Píše. Škrtá. Prepisuje ich. Až nastane chvíľa, kedy sa text spojí s hudbou a nová pieseň je na svete.

„Tento album som tvoril fakt dlhú dobu, čo sa týka skladania piesní. Najstaršia skladba Zem sa kýva do strán mala byť ešte súčasťou mojej starej kapely a bola napísaná v roku 2014. Za obdobie cca 3 rokov som napísal skladby, ktoré sú na albume Slnečný... K jednotlivým skladbám som sa postupne vracal. Nie som ten typ človeka, čo si povie a teraz idem písať a hneď napíšem niečo, čo sa okamžite dá použiť. Som presvedčený, že každá pieseň a každé dielo by malo dozrieť, tak ako aj my ako osobnosti,“ zaspomínal si na prácu na albume Juraj.

Jurajov osobitý i osobný prístup k tvorbe je badať v každej novej skladbe. Je to ako keby ste počúvaním listovali v Jurajovom denníku, v ktorom hlavnou témou je rodina, láska, úsmev, vďačnosť a dobro. Niekto môže namietať, že v dvanástich skladbách je až moc veľa priamočiarosti a optimizmu, že dnešný svet až taký pekný nie je. Ale pre Juraja je. Pre neho je Slnečný a plný farieb.

„Všetko, čo som doposiaľ napísal, bolo vždy ovplyvnené mojím životom v tom danom okamihu. Vážim si piesne, ktoré som zažil a ktoré žijem, lebo vtedy im môžem veriť. Moja najosobnejšia skladba na albume je Každé ráno. Napísal som ju pri narodení mojej prvej dcérky. Song Se skrývám som napísal pre moju maminu. Ku každej pesničke na albume mám nejaký osobný vzťah a nejakú udalosť, ktorú som s ňou prežil,“ priznal sa Juraj.

RÁDIO MAX >>