Ak už musíte medzi sviatkami pracovať, využite svoj čas efektívne. 5 tipov, ako to v práci zvládnete
Stáva sa to takmer vo všetkých profesiách. Ak práve nie ste lekár či požiarnik a v kancelárii sedíte len preto, aby tam niekto bol, využite tento čas efektívne. Aj pri rušnejších povolaniach je počas sviatkov trochu pokojnejšie a vy si možno konečne nájdete čas na nejaké resty.

1. Upracte si pracovnú plochu v počítači

Poznáte to, veľa práce za počítačom, neustále sťahovanie súborov, vytváranie nových priečinkov a odrazu si uvedomíte, že na vašej pracovnej ploche nie je možné rozoznať už ani pôvodné pozadie.  Ak máte v práci práve nevyužitú chvíľu, upratovanie pracovnej plochy zaberie minimálne pár hodín. Pripravte si priečinky aj na budúci rok, možno sa vám podarí vymyslieť efektívnejší systém, ako ste používali doposiaľ.

 2. Vytrieďte si maily 

Mailové schránky sú na tom často horšie, ako priečinky v počítači. Nejde len o prehľadnosť, v mailoch sa nachádzajú dôležité údaje, o ktoré by ste prísť nechceli. Do archívu odporúčame presúvať všetky maily, ktoré budete potrebovať, či už kvôli spätnej kontrole, alebo pre ďalšie využitie. Archív môžete držať lokálne v počítači alebo online. Ostatné maily – najmä spamy, reťazové správy či neplatné ponuky, určite vymažte. Uvoľníte tým miesto vo svojom počítači aj na firemnom serveri.

3. Plánujte

Koniec roka je vhodný na plánovanie aktivít a prípravu podkladov na prvý kvartál. Vyhnete sa tak zbytočnému stresu na začiatku roka. Ak je v práci aj niektorý z kolegov, s ktorým spolupracujete alebo budete spolupracovať na nejakom projekte, využite čas na stretnutie. Pokojná atmosféra praje aj novým nápadom.

4. Aktualizujte kontakty

V dobe vysokej fluktuácie zamestnancov by ste si mali kontakty aktualizovať pravidelne, ozajstným minimom je kontrola raz ročne. Prejdite si telefónny zoznam alebo mailové kontakty a overte si ich platnosť. Kvalitná databáza kontaktov je vizitkou nie len špičkových manažérov.  

5. Vzdelávajte sa

Efektívnym spôsobom využitia voľného času v práci je vzdelávanie. Ak zamestnávateľ podporuje e-learning kurzy, určite ich využite. Vyhľadajte si najnovšie informácie o vašej profesii, o vývoji trhu, zdokonaľujte sa v cudzom jazyku, alebo čítajte odborné články či publikácie.

Nestrácajte elán a využite tento čas naplno!

 

RÁDIO MAX >>