Britský reťazec zakázal predaj energetických nápojov mladším ako 16 rokov
Všetci vieme, že energetické nápoje nepatria medzi najzdravšie tekutiny. Supermarket Waitrose obmedzil ich predaj deťom a mladistvým. Stal sa tak prvým predajcom vo Veľkej Británii, ktorý dbá na zdravie detí.

Od 5. marca platí, že zákazníci supermarketu zo Spojeného kráľovstva, ktorí kupujú nápoje obsahujúce viac ako 150 mg kofeínu na liter, sú vyzvaní, aby preukázali vek nad 16 rokov.

Kompetentní sa k tomuto kroku uchýlili pre existujúce obavy z vplyvu veľkého množstva cukru a kofeínu na detský organizmus, ktoré tieto nápoje obsahujú. Prieskumy preukázali, že britskí mladiství sú najväčšími spotrebiteľmi energetických nápojov v celej Európe. Deti a tínedžeri ich konzumujú viac ako dospelí. Podľa pokynov musí byť uvedené na každom nealkoholickom nápoji s viac ako 150 mg kofeínu na liter, že sa neodporúča deťom.

Simon Moore, riaditeľ zodpovedný za technickú a podnikovú sociálnu zodpovednosť spoločnosti Waitrose, povedal: „Ako zodpovední obchodníci chceme tieto výrobky predávať v súlade s pokynmi na označovanie. Tieto nápoje obsahujú radu, v ktorej sa uvádza, že sa neodporúčajú deťom, a preto sme sa rozhodli proaktívne konať v súvislosti s týmto usmernením.“

Katharine Jenner, riaditeľka kampane v spoločnosti Action on Sugar uviedla: „Sme veľmi potešení, že Waitrose spravil tento krok, je príkladom a dúfam, že ďalší predajcovia ho budú nasledovať. Energetické nápoje sú pre deti úplne nevhodné na konzumáciu, nevytvárajú žiadnu súčasť zdravej vyváženej stravy.“ Ďalej dodáva, že spotreba energetických nápojov znamená zvýšený príjem cukru, ktorý súvisí s vývojom obezity a rôznych druhov rakoviny, ako aj s diabetom typu 2.

RÁDIO MAX >>