Urny aj orgány v lietadle sú bežná prax
Slovenka Gabriela prezradila viac o živote letušky.

Slovenka zvládla interview pre malú leteckú spoločnosť sídliacu v Tatrách a odvtedy jej narástli krídla, ktoré nikdy nezložila. Žije v Dubaji, lieta po svete a ako fotografka plánuje svoju prvú výstavu v rodnej krajine.

Cestuješ po svete, pracuješ pre známe aerolinky. Ako si sa k tejto práci dostala?

Prvotným impulzom bolo štúdium jazykov a túžba vidieť svet. Popri vysokoškolskom štúdiu som sa snažia privyrobiť si tlmočníckymi službami a v cestovnom ruchu. Lietať som začala na vedľajší pracovný úväzok ešte počas štúdia, po úspešnom interview v malej leteckej spoločnosti, Air Transport Europe so základňou v Tatrách. Krídla som odvtedy nezložila a pri lietaní som dodnes, takmer 20 rokov neskôr… V tomto procese som si prešla od 15-ročných Tupolevov 134 typických svojím preskleným nosom, na menšie Airbusy 310, 330 a 340-500 až po obrov moderného letectva ako je Boeing 777 a Airbus 380 s dvoma poschodiami. Na posledných dvoch lietam dnes.

Prezraď niečo z kuchyne – majú letušky medzi sebou kódy na pekných cestujúcich?

Najjednoduchším a najrýchlejším kódom pre predanie informácie medzi nami (a to takmer pre čokoľvek v súvislosti s našimi cestujúcimi) je pre nás číslo sedačky: napríklad 32Alfa…

Hovorí sa, že urny sa prevážajú v lietadlách. Je to pravda?

Áno, ľudské pozostatky sa v lietadlách prepravujú. Rovnako napríklad aj orgány určené na transplantáciu. Všetko za špeciálnych podmienok a starostlivosti.

A ako je to s tým, že ak niekto na palube zomrie, letušky nemôžu nič povedať?

Naším primárnym cieľom je pohodlie cestujúcich. V prípade úmrtia na palube sa snažíme o maximálnu diskrétnosť a rešpekt voči danému človeku ako i pozostalým, ktorí môžu byť s nami na palube. Pár členov posádky sa bude preto starať o vzniknutú situáciu a zvyšok doručí servis a starostlivosť cestujúcim, ktorých býva v našich lietadlách i do 400. v takomto prípade by ste sa možno dozvedeli, že máme zdravotný problém u jedného z pasažierov, ale nie nevyhnutne, že niekto umrel. Na všetky alternatívy ako prvá pomoc, narodenie dieťaťa i úmrtie na palube sme trénovaní, pripravení a rigorózne skúšaní každý rok.

Aký najbizarnejší zážitok sa ti stal?

Tých zážitkov je po toľkých rokoch veľmi veľa. Jedného dňa som napríklad pracovala na lete zo sudánskeho Khartoumu, čo je štvorhodinový let z našej základne v Dubaji. Kým sme tam doleteli, počasie sa veľmi zhoršilo a nad letiskom zúrila púštna búrka. Pokúsili sme sa pristáť dvakrát, no bezúspešne. Za normálnych okolností by bol let ako tento divertovaný na iné letisko, až kým sa situácia nezlepší na tom pôvodnom. To aj bol pôvodný plán. Ale jeden z našich pilotov bol zavolaný do tejto služby z rezervnej pohotovosti a nemohol ostať v aktívnej službe s takýmto dlhým prerušením na zemi. A tak sme napokon let otočili naspäť do Dubaja. Naši milí cestujúci, po ôsmich hodinách letu tak vystúpili tam, kde nastúpili…

Ako je to s jedlom v lietadle? Hovorí sa totiž, že tam nie je kvalitná voda a či strava.

Jedlo sa za tie dve dekády, čo lietam, veľmi zmenilo a zlepšilo. V kvalite, kvantite i vo výbere. Veľká medzinárodná spoločnosť ako je tá naša menu pravidelne mení a obohacuje, ponúka sa medzinárodná kuchyňa aj regionálne špeciality, prémiové kabíny ponúkajú zdravé alternatívy, polievky aj čerstvý šalát. Avšak pri našej frekvencii takmer každodenného lietania si občas pripravíme stravu na let i doma. Je to predsa len najlepšia alternatíva, ak ste veľmi prísni na to, čo konzumujete. Kvalitu minerálok na palube si vylepšujeme známymi trendmi: kúskom citróna a lístkami čerstvej mäty.

Dokedy môže letuška robiť svoju prácu?

Vo všeobecnosti pokiaľ je fit a zdravá a zvláda náročný nepravidelný režim, tak zhruba do 50-tky. Ale toto číslo sa líši od spoločnosti. V západných krajinách je podľa mojich znalostí toto číslo podstatne vyššie než na Strednom Východe.

RÁDIO MAX >>